W dniu 18.06.2024r. o godzinie 7:00, klasy IV-VIII wyruszyły na wycieczkę do Ojcowa.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była Grota Łokietka.  Na początek zwiedziliśmy Ekspozycję Przyrodniczą w Centrum Edukacji Muzealnej. Następnie udaliśmy się wraz z przewodnikiem do najdłuższej w Ojcowskim Parku Narodowym jaskini. Związane są z nią legendy mówiące o tym, jak Władysław Łokietek podczas rozbicia dzielnicowego schronił się w niej przed Wacławem II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił wejście do jaskini pajęczą siecią. Przyszły król Polski spędził w tej jaskini aż 6 tygodni.

Uczniowie zwiedzają Grotę Łokietka.

Uczniowie wraz z przewodnikiem         zwiedzają Grotę Łokietka.

Po wyjściu z groty przejechaliśmy do Ojcowa, gdzie spacerowaliśmy Doliną Prądnika, podziwiając Bramę Krakowską, Igłę Deotymy oraz „Źródło miłości”. Podziwialiśmy również ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie.

Zdjęcie grupowe uczestników wycieczki pod Bramą Krakowską

Brama Krakowska

Kolejnym punktem wycieczki był spacer pod Maczugę Herkulesa oraz zwiedzanie dziedzińców Zamku Królewskiego w Pieskowej Skale. Pani przewodnik, opowiedziała nam skąd wzięła się owa nazwa, która jak się okazuje nie pochodzi wcale od pieska, a od imienia Piotr, które kiedyś wymawiano inaczej. Spacerowaliśmy po dziedzińcu i krużgankach, poznając historię tego miejsca.

Zdjęcie grupowe na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego w Pieskowej Skale.

Zamek Królewski w Pieskowej Skale.

Po dwugodzinnej podróży, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do szkoły.