Wycieczka do Trójmiasta – Gdańsk, Sopot i Gdynia 13- 16 czerwca 2024r.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Maszkowicach w dniach od 13 – 16 czerwca 2024r. wzięli udział w wycieczce nad polskie morze. Zwiedzili Gdańsk, Sopot i Gdynię. Uczestnikami byli uczniowie romscy i polscy najbardziej zaangażowani w życie szkoły w czasie obecnego roku szkolnego oraz posiadający najwyższą frekwencję. Wycieczka do Trójmiasta w 80% została sfinansowana ze środków Programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Na ten cel z okazji Dnia Dziecka organizowany był Festyn Rodzinny, na którym była loteria fantowa – dochód z loterii był przekazany na  wycieczkę.

Program wycieczki do Trójmiasta wyglądał następująco: 13 czerwca późnym wieczorem autokarem z Maszkowic uczestnicy udali się w stronę morza w towarzystwie  dwóch panów kierowców i pana pilota z Biura Podróży Wakacyjny Raj. Następnego dnia rankiem dzieci szczęśliwie dotarły do Gdańska. W Gdańsku przewodnik przedstawił zarys historii miasta. Uczniowie zobaczyli Trakt Królewski, Bramę Mariacką, Żurawia Portowego, Dwór Artusa, ratusz, Bazylikę Mariacką, Złotą Bramę i Fontannę Neptuna. Następnie odbył się rejs Galonem Czarna Perła na trasie Gdańsk-Westerplatte. Podczas pobytu na Westerplatte dzieci przy znamiennym pomniku oddały hołd poległym żołnierzom, po czym udały się na plażę, gdzie co poniektórzy po raz pierwszy w życiu zobaczyły piękne, polskie morze. Następnie podróżni pojechali do hostelu Szafarnia na obiadokolację i nocleg.

Następnego dnia po śniadaniu dzieci pojechały do Sopotu, gdzie spacerowały po najdłuższym w Polsce molu. Pogoda dopisywała, słońce świeciło, wiatr  powiewał, dzieci były szczęśliwe. Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Tam uczniowie oglądali i byli twórcami różnych ciekawych eksperymentów, co sprawiło im wiele radości i przyprawiało o zdumienie. Po upływie dwóch godzin uczestnicy przedostali się na Skwer Kościuszki, obejrzeli z bliska Błyskawicę i zwiedzili Dar Pomorza, zrobili sobie zdjęcia i zakupili pamiątki z bursztynami. W końcu po intensywnych dniach spędzonych na zwiedzaniu nadszedł czas na chwilę relaksu i odpoczynku na plaży. Dzieci podekscytowane moczyły w słonej wodzie nogi, budowały zamki z piasku, świetnie się bawiły. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy.  Nadszedł czas na ostatni posiłek w restauracji Krokodyl i powrót do domu. 16 czerwca o godzinie 1:10 w Łącku na stacji paliw Orlen oficjalnie zakończyła się wycieczka. Stęsknieni  Rodzice  odebrali pociechy i udali się do swych domów.

Czas spędzony nad morzem był czasem bogatym w doświadczenia i nagrodą za osiągnięte sukcesy. Serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom, Dobroczyńcom, Radzie Rodziców, Wolontariuszom Szkolnego Koła za okazaną pomoc w pozyskaniu środków na ten cel. Panu Krzysztofowi dziękujemy za zorganizowanie wycieczki, za jego profesjonalną i odpowiedzialną postawę a panom kierowcom dziękujemy  za bezpieczną, szczęśliwą podróż.

Więcej zdjęć na stronie: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063670113808