Nową szkołę zawdzięczamy wielkim staraniom Ks. kanonika Józefa Grabca.
„Proboszcz dał pole,
ludzie wybudowali,
biskup pobłogosławił”
W starych budynkach szkolne mury pamiętały ubiegły wiek; obiekty były tak ciasne, że klasy wynajmowano w pomieszczeniach remizy i prywatnych domach.
W 1992 roku błysnęła iskierka nadziei na poprawę warunków lokalowych szkół znajdujących się na terenie parafii Wola Piskulina. Z inicjatywy ówczesnego proboszcza, Księdza Józefa Grabca, powołano Komitet Budowy Szkoły, która miała powstać na ofiarowanym przez parafię gruncie i połączyć dwie dotychczas istniejące. Potem w budowę aktywnie włączyli się mieszkańcy trzech wiosek: Woli Kosnowej, Woli Piskulinej i Zagorzyna.
Nowa szkoła zastąpiła dwie placówki w Zagorzynie i w Woli Kosnowej. Warunki nauki w nowym gmachu nie dadzą się porównać z tymi jakie były do tej pory.
Wielkie uroczystości poprzedziła msza św., którą odprawił biskup diecezji tarnowskiej ks. Józef Gucwa dnia: 14 lutego 1998 r. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał kurator oświaty w Nowym Sączu Jerzy Nalepka.
Od 1999 wraz z utworzeniem gimnazjów w nowym budynku zaczął funkcjonować Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zagorzenie, którym kierowała P. Barbara Legutko (dyrektor w latach 1992 – 2020).
Wielkie otwarcie hali sportowej
Pierwsze prace przy ławicach sali sportowej były podjęte w czynie społecznym w 1995 r. i prowadzono je równocześnie z pracami przy budynku głównym nowej szkoły. Gmina i Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Kuratorium Oświaty ponieśli wielkie nakłady finansowe.
27 września 2003 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zagorzynie odbyło się otwarcie hali gimnastycznej.
Sobotnie uroczystości poprzedziła msza św., która odprawił ks. dr Józef Kloch – rzecznik Episkopatu Polski. Na tak ważnej uroczystości obecni byli także: Jan Golonka – starosta nowosądecki, poseł Bronisław Dudka, Piotr Kruk – wiceprezes Agencji Rynku Rolnego, Edward Ciągło – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego. Listy gratulacyjne przesłano z Urzędu Marszałkowskiego i od parlamentarzystów sądeckich.
Wzniesienie hali umożliwiło m. in. prężną działalność uczniowskiego klubu sportowego „Zryw”.
Dzieci i młodzież do dnia dzisiejszego osiągają szczególne sukcesy w skali gminy i województwa w takich dyscyplinach sportowych, jak: tenis stołowy, unihokej i piłka nożna.
Lata 2004 – 2018 to czas gruntownych remontów, dokonano termoizolacji budynku, zadbano o zaplecze informatyczne, szkoła pozyskała stały dostęp do internetu, wzbogaciła się o nowe pomoce multimedialne, komputery i tablice interaktywne, które zakupiła w ramach projektów unijnych realizowanych przez naszą placówkę. Nauczyciele realizowali i realizują innowacyjne programy i projekty, wspierające uczniów w rozwoju na miarę ich własnych możliwości.
13 lutego 2018 roku – miały miejsce obchody jubileuszu 20-lecia szkoły
2019/2020 r. – w związku z pandemią koronawirusa wszystkie dziedziny życia, z edukacją włącznie, zostały dotknięte skutkami COVID-19. Szkoła musiała się przyzwyczaić do życia w nowych okolicznościach i z licznymi obostrzeniami. Jedną z nich było tzw. przejście ze stacjonarnego trybu nauczania w zdalny (online). Wiązało się to z wieloma trudnościami, ale uczniowie i nauczyciele naszej szkoły sprostali temu niełatwemu zadaniu.
2020 r. – wieloletnią pracę na stanowisku dyrektora zakończyła P. Barbara Legutko.
29 września 2020 r. – na zasłużoną emeryturę odeszła P. Zofia Maciuszek
20 października 2020 r. zmarł ks. Józef Grabiec – inicjator budowy i główny założyciel nowej szkoły w Zagorzynie.
2020/2021 – stanowisko dyrektora objęła P. Jadwiga Wąchała.
2021 r. – na zasłużoną emeryturę odeszła P. Irena Mrówka.
13 września 2021 r. – odebrana została przez koordynatorkę i opiekunkę zespołu P. Joannę Klimczak płyta „My Zagorzynianie”.
26 października 2021 r. – na zasłużoną emeryturę odeszła P. Bogumiła Duda.
30 listopada 2023 r. – Dyrektor Szkoły Pani mgr Jadwiga Wąchała z rąk Starosty Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Pana Marka Kwiatkowskiego odebrała nagrodę i puchar za zajęcie I miejsca w Szkolnych Igrzyskach Dzieci w Powiecie Nowosądeckim w roku szk. 2022/23.
29 lutego 2024 r. – z inicjatywy P. Beaty Bulandy nasza szkoła otrzymała list prosto z królewskiego pałacu Buckingham w Anglii od Króla Karola III.
30 maja 2024 r. – na nowym boisku sportowym odbyła się pierwsza wielka uroczystość „Dzień Rodziny”.
Otwarcie boiska sportowego
23 listopada 2024 r. – odbyło się otwarcie boiska sportowego.
Nasza szkoła stale zwiększa swój potencjał, wzbogaca bazę dydaktyczną, zapewnia możliwość korzystania z bogatego zbioru bibliotecznego. Bardzo istotnym elementem pracy naszej placówki jest stwarzanie sytuacji umożliwiających wszechstronny rozwój dzieci, kształtowanie postaw i doskonalenie kluczowych umiejętności, aby każdy uczeń mógł znaleźć coś dla siebie, a udział w licznych konkursach i zawodach sportowych owocuje sukcesami.
Tekst opracowała: mgr Celina Wnęk.
Niektóre fragmenty tekstu zaczerpnięte są z artykułu J. Widła z Gazety Wyborczej- dodatek sądecki
Szkoła w Zagorzynie (2015) – wideo na YouTube opracował mgr Krzysztof Jakób