„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Sprzęt ten wykorzystujemy od września 2022 roku na różnych zajęciach:

  1. Podczas każdej uroczystości szkolnej do wykonania wideo oraz zdjęć dokumentujących ważne wydarzenia szkolne.
  2. W grudniu 2022 r. przygotowano film, który powstał w ramach koła dziennikarskiego pod kierunkiem Pana Sławomira Bulandy.
  3. W listopadzie i grudniu 2023 r. uczniowie z klasy II i z zajęć rozwijających: „Programowanie dla kl. 1-3” (pod kierunkiem Pani mgr Celiny Wnęk) poznali podstawy robotyki. W trakcie lekcji korzystali z klocków LEGO Education SPIKE Prime. Niezbędne w tym celu było skorzystanie ze scenariuszy zajęć zamieszczonych w aplikacji LEGO® Education SPIKE™. Dzięki nim udało nam się zbudować klika modeli i połączyć się z tabletem, aby zaprogramować ich ruchy. Wszystkie modele były samodzielnie wykonane przez dzieci, pomoc nauczyciela polegała tylko na wyjaśnieniu sposobu programowania w aplikacji. Klocki okazały się świetnym narzędziem do rozwijania umiejętności kreatywnego myślenia i analizowania danych. Zestaw składa się z kolorowych klocków LEGO, programowalnego elementu HUB z kilkoma portami, języka programowania Scratch. W trakcie pracy okazało się, że system klocków LEGO ma łatwe w użyciu części i intuicyjne programowanie metodą „przeciągnij i upuść” w języku opartym na Scratch. Dzięki temu dzieci rozpoznawały ikony i same wymyślały ruchy modeli, a kolorowe klocki stały się bardzo atrakcyjną dla nich zabawą, która pobudza ich kreatywność.

   

„Laboratoria Przyszłości” – marzec, kwiecień 2024