Nową szkołę zawdzięczamy wielkim staraniom Ks. kanonika Józefa Grabca.

„Proboszcz dał pole,
ludzie wybudowali,
biskup pobłogosławił”

W starych budynkach szkolne mury pamiętały ubiegły wiek; obiekty były tak ciasne, że klasy wynajmowano w pomieszczeniach remizy i prywatnych domach.

W 1992 roku błysnęła iskierka nadziei na poprawę warunków lokalowych szkół znajdujących się na terenie parafii Wola Piskulina. Z inicjatywy ówczesnego proboszcza, Księdza Józefa Grabca, powołano Komitet Budowy Szkoły, która miała powstać na ofiarowanym przez parafię gruncie i połączyć dwie dotychczas istniejące. Potem w budowę aktywnie włączyli się mieszkańcy trzech wiosek: Woli Kosnowej, Woli Piskulinej i Zagorzyna.

Nowa szkoła zastąpiła dwie placówki w Zagorzynie i w Woli Kosnowej. Warunki nauki w nowym gmachu nie dadzą się porównać z tymi jakie były do tej pory.

Wielkie uroczystości poprzedziła msza św., którą odprawił biskup diecezji tarnowskiej ks. Józef Gucwa dnia: 14 lutego 1998 r. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał kurator oświaty w Nowym Sączu Jerzy Nalepka.

Od 1999 wraz z utworzeniem gimnazjów w nowym budynku zaczął funkcjonować Zespół – Szkolno Gimnazjalny w Zagorzenie.


Wielkie otwarcie hali sportowej.

Unihokej w Zagorzynie - Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Pierwsze prace przy ławicach sali sportowej były podjęte w czynie społecznym w 1995 r. i prowadzono je równocześnie z pracami przy budynku głównym nowej szkoły. Gmina i Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Kuratorium Oświaty ponieśli wielkie nakłady finansowe.

27 września 2003 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zagorzynie odbyło się otwarcie hali gimnastycznej.

Sobotnie uroczystości poprzedziła msza św., która odprawił ks. dr Józef Kloch – rzecznik Episkopatu Polski. Na tak ważnej uroczystości obecni byli także: Jan Golonka – starosta nowosądecki, poseł Bronisław Dudka, Piotr Kruk – wiceprezes Agencji Rynku Rolnego, Edward Ciągło – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego. Listy gratulacyjne przesłano z Urzędu Marszałkowskiego i od parlamentarzystów sądeckich.

Wzniesienie hali umożliwiło m. in. prężną działalność uczniowskiego klubu sportowego „Zryw”.

Dzieci i młodzież do dnia dzisiejszego osiągają szczególne sukcesy w skali gminy i województwa
w takich dyscyplinach sportowych, jak: tenis stołowy, unihokej i piłka nożna.

Tekst opracowała: mgr Celina Wnęk.

Niektóre fragmenty tekstu zaczerpnięte są z artykułu J. Widła z Gazety Wyborczej- dodatek sądecki

Szkoła w Zagorzynie (2015) – wideo na YouTube opracował mgr Krzysztof Jakób