21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.
Sama data – kombinacja liczb 21 i 3 – nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa – 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.

W tym roku Zespół Szkolno- Przedszkolny w Jazowsku włączył się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”.
Podczas wspólnego apelu uczniów udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.

Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.
W wielkim geście solidarności do wydarzenia dołączyły dzieci z oddziału przedszkolnego. W ramach akcji „ Kolorowa Skarpetka” połączyły swoje siły, tworząc razem imponujący, prawie 30-metrowy sznur kolorowych skarpet. Ten kreatywny wysiłek nie tylko był wyrazem ich talentu artystycznego, ale także stanowił silny znak jedności z osobami z Zespołem Downa.

Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli się do naszej akcji i podzielili się z nami tą wyjątkową chwilą. Niech nasze działania staną się inspiracją dla innych do budowania społeczności opartej na szacunku, empatii i równości, gdzie każdy może czuć się akceptowany i doceniony.

K.D.
N.J.