W dniu 27.05.2024r. w naszej szkole gościli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria” z Nowego Sącza.

W sali gimnastycznej odbyła się prelekcja historyczna, dzięki której uczniowie klas V-VIII zapoznali się z działalnością polskiego Podziemia Niepodległościowego, a więc żołnierzy, którzy walczyli przeciwko Niemcom i Sowietom podczas II wojny światowej oraz po wojnie. Prezes Stowarzyszenia „Żandarmeria”, Pan Kamil Olesiński przedstawił oddziały, które operowały wówczas na terenie Sądecczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Łącko. Pokazał również umundurowanie oraz wyposażenie tychże żołnierzy. Na zakończenie młodzież podzieliła się na grupy. Każda grupa została zaangażowana w stworzenie projektu (i zaprezentowanie) tablicy pamiątkowej, upamiętniającej walczących na naszym terenie żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Taka tablica niebawem ma powstać w naszej gminie.

Bardzo dziękujemy za przeprowadzenie prelekcji! Była ona wspaniałą okazją do niecodziennej nauki historii naszego regionu.