W piątek, 22 września 2023 roku, uczniowie klas VI i VIII  naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Izby Pamięci w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej. Ta wyjątkowa podróż po historii naszego regionu dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i nowej wiedzy.

Izba Pamięci to miejsce, które powstało na bazie dokumentów związanych z działalnością IV Nowotarskiego Batalionu 1 PSP AK mjr Juliana Zapały, znanego jako „Lampart”, oraz Nowosądeckiego Inspektoratu „Niwa”, „Lipiec” („VII”). Wystawę i prelekcję przygotowali potomkowie żołnierzy 1 PSP AK, a w szczególności panowie Tadeusz Morawa i Marek Zapala. Ich zaangażowanie i pasja przy tworzeniu tej ekspozycji były naprawdę inspirujące.

Na wystawie mogliśmy podziwiać wiele autentycznych dokumentów i artefaktów historycznych, które pochodzą ze zbiorów autorów. To było jak podróż w czasie, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć bohaterską przeszłość naszej okolicy i jej mieszkańców. Każdy dokument, każda fotografia, każdy przedmiot opowiadały nam historie ludzi, którzy walczyli o naszą wolność.

Jednym z wyjątkowych momentów było zaznaczenie obecności naszej szkoły w pamiątkowej księdze. To symboliczne działanie pokazało, że jesteśmy częścią tej historii i że pamiętamy o bohaterach przeszłości. To ważne, aby zachować tę pamięć dla przyszłych pokoleń.

Wycieczka do Izby Pamięci była nie tylko lekcją historii, ale także inspiracją do doceniania naszego dziedzictwa i pracy tych, którzy walczyli o naszą wolność. To doświadczenie na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci i będzie kształtować naszą świadomość historyczną.

Dziękujemy za zaproszenie!

Wycieczka do Ochotnicy