15 grudnia naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość – pan Marcin Janik, podróżnik, geograf oraz miłośnik gór, który podzielił się z nami swoimi fascynującymi przeżyciami z podróży do Namibii.

Spotkanie było podzielone na dwa cykle, dostosowane do wieku uczniów: przedszkola i klas I-III oraz klas IV-VIII. Celem wydarzenia było poszerzanie wiedzy młodych ludzi o nieznanych zakątkach świata.

Podróżnik dzielił się swoimi wrażeniami z trzytygodniowej podróży przez najpiękniejsze i najbardziej fascynujące zakątki Namibii.

Namibia, położona na krańcu Afryki, to kraj stosunkowo mało znanym i rzadko odwiedzanym. Mimo niewielkiego zaludnienia i pustynno-stepowych krajobrazów, nasz gość przekazał nam, że Namibia kryje w sobie niezwykłe atrakcje. Ogromne pomarańczowe wydmy pustyni Namib robią niesamowite wrażenie, a Fish River Canyon, jeden z najpotężniejszych kanionów świata, imponuje swoją wielkością. Namibia pod względem bogactwa przyrody ożywionej może konkurować z takimi turystycznymi potęgami jak Kenia, Tanzania czy RPA. Kultura tubylczej ludności, w tym legendarnych Buszmenów – ludu San, oraz innych fascynujących grup etnicznych, również została zaprezentowana przyjezdnym.

Podróżnik podkreślił, że zwiedzanie Namibii samodzielnie, wynajętym samochodem, to najbardziej popularny i satysfakcjonujący sposób odkrywania tego kraju. Bezpieczny i pozbawiony nachalnej komercji, charakteryzującej niektóre inne kraje kontynentu.