1 lutego uczniowie klas IV – VII naszej szkoły wraz z wychowawcami (R.Plata, A.J.-Kwaśniewicz, A.Szwarkowska, K.Dziedzic) obejrzeli w kinie ,,Helios” w Nowym Sączu film ,,Akademia pana Kleksa” w reżyserii M. Kawulskiego (prod. Polska 2023).

Nowa wersja filmu „Akademia pana Kleksa” przeniosła nas w niezwykły świat fantazji i baśniowej przygody. Film wywołał emocje nie tylko w uczniach, ale również w nauczycielach. Dzięki nowoczesnej narracji i niezwykłym efektom specjalnym, kolorowej scenografii i dobrej muzyce, uruchomił wyobraźnię widzów. Twórcy filmowi uwspółcześnili historię, wprowadzając aktualne konteksty społeczne i kulturowe, a także czyniąc głównego bohatera… dziewczynką (Adą Niezgódką, która musi pokonać swój strach, ale i uruchomić własną wyobraźnię). Akademia jest nie tylko koedukacyjna, ale tworzą ją uczniowie  z całego świata – od Ukrainy, przez Meksyk, po Brazylię; w scenach plenerowych dominują mrok oraz zimne, mroczne, skaliste góry.

Film „Akademia Pana Kleksa” – podobnie jak książka J. Brzechwy – pokazują, że nasza przyszłość w dużym stopniu zależy od nas samych. Mamy wielką moc kształtowania siebie i innych ludzi, bo: „Nikt nie rodzi się zły – to okoliczności i nasze decyzje nas takimi czynią”. /cytat z filmu „Akademia Pana Kleksa”, 2023/

Wycieczka do kina na „Akademię pana Kleksa” była nie tylko doskonałą rozrywką, ale także inspirującym doświadczeniem. Dzięki temu filmowi przekonaliśmy się, że czasami warto oderwać się od rzeczywistości, zanurzyć się w magiczny świat wyobraźni oraz uwierzyć we własne umiejętności. „Możesz być tą/tym, którą/którym chcesz.”

A.Sz.