6 lutego  obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (#DBI2024). To inicjatywa, która ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online.

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu nasza szkoła aktywnie włączyła się do inicjatyw promujących świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu, a planowane aktywności będą trwały do 15 marca.

W dniu 6 lutego, podczas lekcji informatyki uczniowie zdobywali wiedzę na temat zasad bezpiecznego korzystania z internetu poprzez rozwiązywanie zadań w grze „Asy Internetu”.

Interlandia to gra przygodowa, dzięki której poznawanie zasad bezpieczeństwa w internecie i odpowiedzialnego udziału w internetowej społeczności to interaktywna zabawa. W trakcie gry dzieci zmagają się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób uczą się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie. Gra Interlandia i towarzyszący jej program edukacyjny uzyskały znak potwierdzenia zgodności ze standardami (Seal of Alignment) organizacji ISTE (International Society for Technology in Education – międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz stosowania nowoczesnych technologii w edukacji).

Ponadto w ramach projektu eTwinning, nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć we wspólnej grze escape room w przestrzeni wirtualnej. Ta innowacyjna forma edukacji przyczyniła się do wzbogacenia doświadczeń edukacyjnych naszych uczniów.

7 stycznia nasi uczniowie brali udział w lekcji DBI online: Andrzej Rylski (NASK–PIB): „Prywatność w sieci – czemu jest ważna i jak ją chronić”

Po feriach kolejne klasy wezmą udział w lekcjach DBI online:

  • Paweł Ogrodzki (NASK–PIB): „Cyfrowy ślad”
  • Natalia Wójcicka (NASK–PIB): „Digital Wellbeing – równowaga między online a offline”.

Jedna nauczycielka stoi przy tablicy interaktywnej podczas lekcji online DBI Dwóch uczniów klasy 5 siedzi przy komputerach w sali komputerowej i bierze udział w grze Asy intenernetu

Pięciu uczniów klasy 7 siedzi przy komputerach w sali komputerowej Mapa inicjatyw DBI 2024

Certyfikat udziału w Dniu Bezpiecznego Internetu.

K.DZ.