W dniu 22 listopada 2024 roku uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w niezwykłych zajęciach profilaktycznych, które pozwoliły im lepiej zrozumieć negatywne skutki zażywania substancji psychoaktywnych. Warsztaty, które połączyły teorię z praktyką, dostarczyły uczestnikom cennych doświadczeń i wiedzy, niezbędnych do podejmowania świadomych decyzji w przyszłości.

W trakcie zajęć uczniowie korzystali z alkogogli i narkogogli – specjalistycznych okularów symulujących postrzeganie świata po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków. Dzięki nim mogli na własnej skórze przekonać się, jak substancje te wpływają na funkcje motoryczne i percepcyjne. Każde ćwiczenie wykonywane było w alkogoglach i narkogoglach.

Uczestnicy doświadczyli takich zaburzeń jak:

  • podwójne widzenie,
  • spowolniona reakcja,
  • trudności w ocenie odległości,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • zniekształcenie widzenia kolorów.

To praktyczne podejście okazało się niezwykle skuteczne w uświadamianiu skali zagrożeń. Mimo że podczas warsztatów nie brakowało śmiechu, ich przesłanie było bardzo poważne. Uczniowie zrozumieli, jak niebezpieczne może być podejmowanie nawet najprostszych czynności pod wpływem substancji odurzających. Ćwiczenia uświadomiły, że w takich sytuacjach można nieświadomie wyrządzić krzywdę.

C.Ś.

LINK DO WIDEO

Uczniowie testuj alkogogle i narkogogle na sali gimnastycznej

Uczniowie testuj alkogogle i narkogogle na sali gimnastycznej

Uczniowie testuj alkogogle i narkogogle na sali gimnastycznej

Uczniowie testuj alkogogle i narkogogle