6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (#DBI2024). To inicjatywa, która ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu nasza szkoła aktywnie włączyła się do inicjatyw promujących świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu, a planowane aktywności będą trwały do 15 marca.
W dniu 6 lutego, podczas lekcji informatyki uczniowie zdobywali wiedzę na temat zasad bezpiecznego korzystania z internetu poprzez rozwiązywanie zadań w grze „Asy Internetu”.
Interlandia to gra przygodowa, dzięki której poznawanie zasad bezpieczeństwa w internecie i odpowiedzialnego udziału w internetowej społeczności to interaktywna zabawa. W trakcie gry dzieci zmagają się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób uczą się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie. Gra Interlandia i towarzyszący jej program edukacyjny uzyskały znak potwierdzenia zgodności ze standardami (Seal of Alignment) organizacji ISTE (International Society for Technology in Education – międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz stosowania nowoczesnych technologii w edukacji).
Ponadto w ramach projektu eTwinning, nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć we wspólnej grze escape room w przestrzeni wirtualnej. Ta innowacyjna forma edukacji przyczyniła się do wzbogacenia doświadczeń edukacyjnych naszych uczniów.
7 stycznia nasi uczniowie brali udział w lekcji DBI online: Andrzej Rylski (NASK–PIB): „Prywatność w sieci – czemu jest ważna i jak ją chronić”
Po feriach kolejne klasy wezmą udział w lekcjach DBI online:
- Paweł Ogrodzki (NASK–PIB): „Cyfrowy ślad”
- Natalia Wójcicka (NASK–PIB): „Digital Wellbeing – równowaga między online a offline”.
K.DZ.