11 listopada to data, która tkwi w sercach Polaków od dawien dawna. Jest wyrazem pamięci o trudnych losach naszej ojczyzny.

Przypomina nam również o tym, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

10.11.2023 r. społeczność naszej Szkoły wraz z reprezentantami Obidzy, p. Marią Słowik – radną Obidzy, p. Krzysztofem Kaweckim – sołtysem, przedstawicielami Związku Podhalan – Oddział w Obidzy oraz z Rodzicami, uroczyście uczciła obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W odpowiedzi na akcję Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła do Hymnu” 2023 został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”.

Następnie uczniowie z kl. IV i kl. VI  w montażu słowno-muzycznym przedstawili losy narodu polskiego. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze  przeplatane patriotycznymi pieśniami, pięknie zaśpiewanymi przez występujących, przy wtórze uczniów grających na gitarach – Ilony Tomasiak, Amelii Bieryt i Agnieszki Walkosz.  Ideą akademii było przypomnienie bezimiennych bohaterów walki o niepodległość, a potem wolność. Na koniec zaśpiewaliśmy wspólnie kilka pieśni patriotycznych. Nad całością występu czuwały wychowawczynie, p. Edyta Mysior i p. Dorota Bazielich.

Cieszymy się, że kolejne obchody Odzyskania Niepodległości uczciliśmy wraz mieszkańcami Obidzy. Było to nasze wspólne święto, podniosła, ale też radosna lekcja patriotyzmu.

 Dorota Bazielich, Edyta Mysior