17/18 listopada 2023 chętni uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu „Noc w bibliotece szkolnej”.

Cele akcji

Akcja w naszej szkole odbyła się po raz czwarty. Uczestniczyli w niej chętni uczniowie z klasy VI – 15 uczniów, klasy VI – 10 uczniów i z klasy VIII – 8 uczennic.

Celem spotkania, które wpisuje się w obchody MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKONYCH, (chociaż z przyczyn niezależnych odbyło się ono dopiero w listopadzie) było:

  • popularyzowanie czytelnictwa,
  • uświadamianie znaczenia czytania,
  • promocja biblioteki szkolnej,
  • integracja uczniów.

„Noc w bibliotece” zorganizowała pani E. Mysior we współpracy z wychowawcami klas: panią D. Bazielich, panią W. Porębą, panią A. Ogórek.

Przebieg spotkania

Spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 18.00. Po rozlokowaniu się w salach noclegowych przyszedł czas na wspólne spotkanie, przypomnienie celów akcji i przypomnienie regulaminu.

Z kolei udaliśmy się do biblioteki szkolnej, gdzie wspólnie czytaliśmy fragmenty powieści R.J. Palacio “Cudowny chłopak”. Chociaż w bibliotece było dość ciasno, spędziliśmy tam trochę czasu w bardzo miłej atmosferze przy wzruszającej i jednocześnie zabawnej opowieści o walce dziecka z przeciwnościami losu.

Następnie uczniowie mieli czas na zabawę. Dziewczęta  odtańczyły kilkakrotnie ulubiony taniec, czyli „belgijkę”.  Chłopcy grali w karty czy gry planszowe. W końcu przyszedł czas na wspólną kolację – zamówiona pizza bardzo smakowała. Posiłkowi towarzyszyły śmiech i rozmowy.

Korytarz szkolny. Dziewczyny w parach tańczą taniec belgijski.

Zabawy integracyjne.

Po posiłku grupa kibiców oglądała mecz reprezentacji Polski z Czechami – ogromne emocje! Pozostali, pracując w grupach, tworzyli plakaty tematyczne. Na koniec nocnego spotkania w dwóch salach rozpoczął się seans filmowy – uczniowie obejrzeli wybrane przez siebie filmy. Około godziny drugiej uczniowie udali się na spoczynek, chociaż absolutna cisza nocna nastała dużo później i nie trwała zbyt długo. Poranek, przed godziną siódmą, nie był łatwy. Raczej niewyspani zaczęliśmy się szykować do nowego dnia. Nastał czas na porządki, pakowanie swoich rzeczy, dzielenie się wrażeniami i krótkie podsumowanie projektu. Powoli do szkoły zaczęli przychodzić stęsknieni rodzice, by odebrać swoje pociechy.

Sala szkolna. Chłopcy oglądają mecz piłki nożnej Polska - Czechy.

Strefa kibica.

Sobota, godzina ósma z minutami – uporządkowana, cicha szkoła zamyka za nami swoje drzwi. Do następnego razu …

Opiekun biblioteki szkolnej, E. Mysior