Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2025 odbyła się pod hasłem: „Biblioteka. Lubię tu być!”. Nasza szkolna biblioteka to miejsce, w którym uczniowie nie tylko wypożyczają książki/lektury. Chętnie spędzają tu przerwy na pogaduszkach czy przygotowując się do lekcji. Często, ukryci pomiędzy półkami, zagłębiają się w lekturze ulubionych dzieł. Czasem wpadają tylko na moment, by rzucić okiem na półki pełne książek. Zwykle nie jest tu cicho. I bardzo dobrze! To miejsce, w którym lubi się być. Ze sobą, z książką, z przyjaciółmi, z innymi.
Dzięki różnym przedsięwzięciom i współpracy z nauczycielami, nasza szkolna biblioteka daje uczniom możliwość ciekawie i kreatywnie spędzać czas, rozwijać się. Wśród organizowanych działań są m.in.: konkursy czytelnicze, polonistyczne, konkursy promujące bibliotekę i czytanie, kiermasz taniej książki, wystawy prac pokonkursowych, pasowanie na czytelnika czy akcje: Narodowe Czytanie, Przerwa na czytanie, Noc w bibliotece, Poczytam Ci, Przyjacielu, Jak nie czytam, jak czytam!, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
W bieżącym roku z okazji Tygodnia Bibliotek został przeprowadzony konkurs dla pierwszoklasistów Moja ulubiona książeczka. Zakończyliśmy także akcję „Poczytam Ci, Przyjacielu”. Bardzo dziękuję uczniom klasy siódmej za wytrwałość w jej prowadzeniu. Oprócz tego piątoklasiści przygotowali plakaty tematyczne.
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek – 8-15 maja.
Tydzień Bibliotek to ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym mają też swoje święto wszyscy fani czytania.
Drodzy Uczniowie – Czytelnicy, pamiętajcie, że Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów (Kartezjusz), a Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości.(Monteskiusz). Życzę Wam radości z czytania!
Opiekun biblioteki szkolnej, E. Mysior