08 IX 2023 zgromadziliśmy się na kolejnej, jubileuszowej, dziesiątej, odsłonie Narodowego Czytania w naszej szkole. Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie para prezydencka zaproponowała do czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Osoby czytające Nad Niemnem w naszej szkole
Uroczystość zaszczycili swą obecnością i włączyli się do naszej szkolnej akcji:
- pan Jan Dziedzina, wójt Gminy Łącko,
- pani Lucyna Citak, dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych Gminy Łącko,
- pani Bernadetta Wąchała-Gawełek, przewodnicząca Rady Gminy Łącko,
- pani Maria Słowik, radna Gminy Łącko,
- pani Barbara Szczepaniak, bibliotekarz biblioteki publicznej w Obidzy,
- pan Krzysztof Kawecki, sołtys naszej wsi,
- pani Agnieszka Botor, przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły.
Naszą społeczność szkolną reprezentowali: panie: Anna Majerska i Dorota Bazielich oraz uczniowie: Hanna Kurzawa i Michał Kudrawczuk oraz Artur Kiklica i Bartłomiej Kozieński.
Dzięki nim udaliśmy się w literacką podróż i przenieśliśmy się do II połowy XIX wieku, w czasy polskiego pozytywizmu i w niezwykły świat powieści Elizy Orzeszkowej.
Kilka słów o książce pt. „Nad Niemnem”
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a ukazała się w 1888 roku. Książka porównywana była do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza, ponieważ zawiera barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizacja książki została ukończona w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej i publiczność nie mogła go zobaczyć. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Akcja Narodowe Czytanie ma na celu propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości.
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w naszej akcji i do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie Narodowego Czytania.
Organizatorzy: E.M., D.B