Dzień Liczby Pi to wydarzenie, którego data dyktowana jest przez trzy pierwsze cyfry liczby π: 3,14…, czyli 14 marca.

Z tej okazji w naszej szkole odbyło się kilka zabaw z liczbą Pi w roli głównej. Uczniowie klasy 4 wykonali parkietaż z wyciętych i fantazyjnie pomalowanych liczb Pi. Również ciekawe zadanie czekało na uczniów klasy 5. Malowali oni spiralę kawałka liczby Pi oraz ciasto Pi. Natomiast uczniowie klasy VI w praktyce wyznaczali liczbę Pi. Dzielili obwody różnych okręgów (przedmiotów w takim kształcie) przez ich średnicę po wcześniejszych pomiarach. Z kolei siódmoklasiści i ósmoklasiści, mając do dyspozycji tylko cyfry 3, 1 i 4 oraz różne znaki wykonywali działania, w wyniku których otrzymali liczby od 0 do 10. Ponadto wydrukowaliśmy liczbę Pi na drukarce 3D.

 

 

Obrazek interaktywny w genial.ly zawiera:

1. Kilka informacji o liczbie Pi – film Fakty nie mity o liczbie Pi

2. Piosenka Pi  – posłuchaj jak artysta zagrał liczbę Pi, przypisując poszczególnym dźwiękom wartości liczbowe jej rozwinięcia dziesiętnego

3. Liczba Pi w poezji  – posłuchaj wiersza Wisławy Szymborskiej (polskiej noblistki)

4. Twoja data urodzenia w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi – w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi można znaleźć dowolną sekwencję cyfr; możesz więc sprawdzić, w którym miejscu jest Twoja data urodzenia – wystarczy wpisać na stronie, która się otworzy swoją datę urodzenia (same cyfry)

5. Rekord Guinnessa – zerknijcie sami do tabeli rekordów Guinnessa w recytowaniu cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi

6. Nasze zabawy z liczbą Pi – na drugiej i trzeciej stronie znajdują się zdjęcia z aktywności opisanych nad obrazkiem interaktywnym.