W ostatnią środę przed wakacjami – 19 czerwca 2024 r. uczniowie klasy VIII wraz z panią wychowawczynią Barbarą Myjak i panią Ewą Aleksander-Obrzut udali się na pieszą wycieczkę na Górę Zyndrama do Maszkowic.

Wyruszyliśmy o godz. 8.00 sprzed szkoły. Pogoda była wymarzona na wędrówkę. Po godzinie marszu byliśmy już u celu. Po drodze podziwialiśmy piękne widoki. Na chwilę przystanęliśmy przy Cmentarzu Cholerycznym w Maszkowicach, znajdującym się u podnóża Góry. Góra Zyndrama urzekła nas swoją tajemniczością. Historia tego miejsca jest niezwykła.

Prawdziwym przełomem w badaniach
na Górze Zyndrama był rok 2015, kiedy to natrafiono na warstwę prehistorycznych głazów. Okazało się, że to pozostałość potężnego, 200-metrowego muru, sięgającego nawet trzech metrów wysokości i dwóch grubości. Fortyfikację wzniesiono bez zaprawy murarskiej. Kamienie były stawiane i dopasowywane jeden na drugim, na zasadzie techniki tzw. suchego muru. To jeden z najstarszych przykładów kamiennej architektury użytkowej w Europie poza obszarem śródziemnomorskim. Pochodzi sprzed ponad 3500 lat – datowana jest na ok. 1750 r. p.n.e. (gdy starożytnym Egiptem rządzili faraonowie, a w Babilonii władzę sprawował król Hammurabi). Dokonano tutaj też wielu innych ciekawych odkryć.

Na Górze spędziliśmy prawie 2,5 godziny – na zwiedzaniu oraz pożegnalnym ognisku. Kiełbaski, sosy i napoje ufundowała nam Rada Rodziców; była to nagroda za I miejsce w szkolnym konkursie zachowań ekologicznych.

To była jedna z tych niezwykłych wspólnie spędzonych chwil, które będziemy pamiętać na zawsze.